Blog

Növényi maradványok szerepe a tápanyag-gazdálkodásban
Az egyik legkézenfekvőbb megoldás a tápanyagok egyszerű és olcsó visszapótlására a termelés során keletkező szalma felszecskázása és talajba dolgozása. A szalma felbálázása és elszállítása drága és időigényes művelet, emellett rengeteg tápanyagot vonunk el az adott területről. Korábban a szalmakezelés és a tarló maradványok problémáját égetéssel oldották meg. Ez a tápanyag-visszapótlás szempontjából káros művelet ma már nem engedélyezett. Egyre gyakrabban találkozunk olyan betakarítógépekkel, amelyek a szalmát rögtön fölszecskázzák és szétszórják a területen. De tisztában vagyunk-e ennek a technológiának a valódi előnyivel?
- Kevesebb menetszám a területen.
- A talaj felmelegedésének és ezáltal vízvesztésének mérséklése.
- Szalmában raktározott tápanyag talajba visszadolgozása.
Ezek az előnyök mind a költségeinket mérséklik.
-
A kevesebb menetszám egyértelműen kevesebb gázolaj és gépi munka felhasználást jelent és ráadásul a nyári és őszi munkacsúcs idején időt nyerünk az egyéb műveletek elvégzésére.
-
A talaj takarása révén a talaj nem melegszik fel, kevesebb a víz kipárolgása, több víz marad vissza a vetendő kultúrnövény csírázásához.
- A visszapótolni kívánt tápanyag egy részét a bedolgozott szalma, ill. szár-és gyökérmaradvány tartalmazza, így azt nem kell drága műtrágyából pótolnunk. A táblázatban a különböző növényi szalmák által talajba juttatható kálium hatóanyag mennyiségét mutatják átlagos termésszint esetén. Fontos megemlíteni azonban, hogy ezek a talajba dolgozott növényi maradványok kötött tápanyagformát jelentenek, aminek a feltárásáról gondoskodnunk kell. Ehhez nyújt megoldást a NATUR AGRO Hungária Kft. által javasolt tarlókezelő alaptrágyázási technológia, melyről kérje tanácsadóink segítségét.
A különböző növényi szalmákban található tápanyag mennyisége:
Növényi szalma típusa | Kálium (Kg/ha) |
Kukoricaszár (8 t/ha szemtermés esetén) |
40-60 |
Gabonaszalma (4 t/ha szemtermés esetén) |
20-35 |
Napraforgó (2 t/ha kaszattermés esetén) |
40-60 |
Natur Agro Hungária Kft. által javasolt technológia előnyei:
- 40-60 kg/ha nitrogén hatóanyag megkötése
- Foszfor mobilizálása
- 20-60 kg/ha kálium hatóanyag feltárása szalma szár és gyökérmaradványokból
- Trichoderma Harzianum törzs szerepe